Adres:
Rozięcin 22-120 Wojsławice
Godziny otwarcia:
Zwiedzanie ośrodka po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Kontakt:
82 566 91 53
e-mail
Niezwykle urokliwym miejscem na turystycznej mapie Ziemi Wojsławickiej jest Ośrodek Dawnych Kultur i Tradycji w Rozięcinie.
Mieści się w wyremontowanym budynku dawnego wiejskiego domu kultury (pierwotnie szkoła). To miejsce wskrzeszania dawnych kultur i lokalnych tradycji. Są tam organizowane festyny, pokazy dawnych zawodów, umiejętności, rękodzieła ludowego i form zabawowych, inscenizacje dawnych obrzędów i zwyczajów, festyny etnograficzne, warsztaty kuchni dawnej. W wiejskim, drewnianym domu, który jest siedzibą Ośrodka, odtworzono dawny wystrój i zgromadzono wiekowe sprzęty. To doskonałe miejsce do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych dla uczniów. Z organizowanych w Ośrodku warsztatów każdy wróci zadowolony i z szerszą wiedzą o dawnym życiu na wsi.
W Rozięcinie czas jak drzewiej płynie! – warto to poczuć. Podczas zajęć lub spotkań w Ośrodku można korzystać ze starej kuchni kaflowej i pieca chlebowego. Miło posłuchać ognia buzującego pod płytą, piec placki i cebularze, smażyć racuchy lub sodziaki. Pyszne! A co powiecie na wiejski chleb ze smalcem lub świeżym, własnoręcznie ubitym masłem, twaróg, domowe powidła, zsiadłe mleko i przepyszne ogórki kiszone, zalewane wodą ze źródła, znajdującego się przy pobliskiej Krynicy?
Ośrodek Dawnych Kultur i Tradycji jest miejscem warsztatowo-szkoleniowym. Organizowane są warsztaty kulinarne, rękodzielnicze, obrzędowe, śpiewacze itp. Ośrodek zaprasza wycieczki szkolne oraz inne grupy zorganizowane.
Polecamy również odwiedzenie Krynicy, która znajduję się w bliskiej odległości od ośrodka.
Dojdziemy tam drogą od remizy. Dziś Krynica to miejsce biwakowe, ale w przeszłości pełniło ważną rolę w życiu wsi. Czerpano tu wodę ze źródła, a także urządzano pranie z użyciem tar. Dziś źródło jest zadaszone, a obok urządzono miejsce do wypoczynku i palenia ogniska.
W czwartek na zajęciach „Małych Miłych Czwartków” obchodziliśmy Andrzejki. Były wróżby i wspólna zabawa, a uczestnicy wykonali pracę plastyczną – klucz, nawiązując do tradycyjnych andrzejkowych zwyczajów. Wszyscy świetnie się bawili!
W załączniku znajduje się Regulamin Ziemniaczanego Turnieju Sołect. Zapraszamy!