Przejdź do treści
Zaduszki [FOTORELACJA]
Dom Kultury
06.11.2023
Projekty
Podczas Zaduszek - 5 listopada 2023 r. - wspólnie wspominaliśmy dawnych mieszkańców Wojsławic.
W Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej - dawnej synagodze - uroczyście otworzyliśmy wystawę “Księga Pamięci Wojsławic”, którą przygotował Emil Majuk. Na wystawie zostały zaprezentowane fragmenty przetłumaczone na język polski z jidysz i hebrajskiego oraz fotografie i ilustracje wybrane z księgi upamiętniającej żydowskich mieszkańców Wojsławic zamordowanych podczas Zagłady.
“Księga Pamięci Wojsławic” została wydana w 1970 roku w Tel Awiwie po kilkunastu latach starań i zbierania materiałów przez nielicznych ocalałych - dawnych mieszkańców Wojsławic zamieszkałych po wojnie w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Wystawa jest kolejnym krokiem na drodze zmierzającej do opublikowania w Wojsławicach całości księgi przetłumaczonej na język polski.
Po wernisażu odbył się wspólny przemarsz i uroczystość zapalenia świec przy pomnikach wojsławickich ofiar II wojny światowej - na mogile masowej wojsławickich Żydów rozstrzelanych jesienią 1942 r. oraz przy pomniku partyzantów poległych podczas bitwy o Wojsławice w kwietniu 1944 r. Świece zapalał Wójt Gminy Wojsławice - Henryk Gołębiowski - w asyście m.in. Harcerzy z Drużyny Wojsława, Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz innych mieszkańców gminy.
Pięknym muzycznym podsumowaniem Zaduszek był koncert grupy “Szalom Chełm”. Pieśni wykonywane przez zespół Mariusza Matery i Dariusza Tokarzewskiego w poruszający sposób nawiązywały do emocji opisywanych przez autorów “Księgi Pamięci Wojsławic” - tęsknoty, nostalgii, bólu po utracie bliskich, ale też radości, poczucia wspólnoty i zakorzenienia. Zespół zaprosił do wspólnego śpiewu publiczność, która aktywnie wzięła udział w koncercie łącząc się we wspólnej ekumenicznej modlitwie o pokój - pokój dla dusz zmarłych i o pokój we współczesnym świecie.
Tegoroczne Zaduszki w Wojsławicach są częścią programu Europejskich Dni Kultury Żydowskiej 2023 i podsumowaniem całorocznego projektu "120 lat synagogi w Wojsławicach".
Wydarzenie "Zaduszki" jest częścią obchodów 120-lecia Synagogi w Wojsławicach, finansowanego ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Szloma-Albam-Stiftung oraz Fundacji Centrum Taubego na Rzecz Edukacji i Życia Żydowskiego
Galeria zdjęć
Dom Kultury
12.05.2022
This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Fusce sed sollicitudin elit, in eleifend felis. Sed blandit varius mi, in cursus eros ultricies ac. Aenean sit amet metus id erat pharetra fermentum. Sed nec tincidunt lectus, quis elementum sapien.

Dowiedz się więcej
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji po witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.
Akceptuję