Przejdź do treści
OŚRODEK KULTURY
Izba Tradycji Ziemi Wojsławickiej
Izba Tradycji Ziemi Wojsławickiej
Informacje
  • Adres:

  • Rynek 20A, 22-120 Wojsławice

  • Godziny otwarcia:

  • Zwiedzanie ośrodka po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

  • Kontakt:

  • tel. (0-82) 56 69 153

    strona www

Budynek synagogi w Wojsławicach, wyremontowany w latach 2017–2019 w ramach projektu „Na szlaku kultur i tradycji Ziemi Wojsławickiej – ochrona i wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego gminy Wojsławice”, mieści dziś Izbę Tradycji Ziemi Wojsławickiej. To swoiste centrum kultury o zasięgu ponadlokalnym. Już pierwsza impreza kulturalna, zorganizowana w zmodernizowanym budynku, zgromadziła publiczność także spoza gminy. Był to występ światowej sławy skrzypka Volkera Biesenbendera.

LIPIEC_asd.jpg 

Dawniej synagoga, dziś: Izba Tradycji Ziemi Wojsławickiej

Salę główną dawnej synagogi przeznaczono na wystawę stałą, prezentującą dzieje lokalnej społeczności Wojsławic. Towarzyszą jej organizowane w babińcu ekspozycje czasowe, prezentacje i wykłady.

Było sztetl…

Żydzi w Wojsławicach mieszkali głównie wokół rynku, zajmując się handlem i rzemiosłem. Ich liczebność w pewnych okresach nadawała centrum miejscowości charakter sztetl, czyli żydowskiego miasteczka.

Wojsławice do czasów II wojny światowej były miasteczkiem wielokulturowym, zamieszkanym początkowo przez Polaków i Rusinów, a od połowy XVI wieku – także przez Żydów. W XVI wieku istniał już cmentarz żydowski po wschodniej stronie ul. Grabowieckiej. Pierwsza synagoga (drewniana) powstała w Wojsławicach około 1616 roku. Kres społeczności Żydów przyniosły lata II wojny światowej. Niemcy zamknęli i zniszczyli synagogę w Wojsławicach. W październiku 1942 roku Żydów z Wojsławic Niemcy skierowali pieszo do Chełma, a stamtąd – do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze. Wielu zginęło też w Wojsławicach – zostali zabici przez Niemców. W największej egzekucji zginęło około 60 osób. Miejsce ich kaźni i pochówku znajduje się na łące przy ul. Rynek (w pobliżu cerkwi). O dawnych żydowskich mieszkańcach Wojsławic przypomina budynek synagogi. Podczas wojny Niemcy zniszczyli jego bogate wyposażenie, a po wojnie budynek był przeznaczony na różne cele. Dziś, wyremontowany, jest świadectwem przeszłości, w której przenikały się losy różnych narodowości i wyznań. Jest także swoistym pomnikiem wojsławickich Żydów, którzy zginęli zamordowani przez niemiecką machinę zagłady.

 KWIECIEŃ_a.jpg

 

Izba Tradycji
04.07.2024

28 czerwca 2024 roku w Galerii „Na Piętrze” w Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej odbył się wernisaż wystawy pt. „Ludowe kilimy kresowe, pejzaż gobelinowy i inne tkane tematy”. Autorami prezentowanych prac były Magdalena Sielicka i Elżbieta Sielicka, znane tkaczki z regionu Lubelskiego, które od lat zajmują się praktykowaniem i popularyzacją tradycyjnego tkactwa.

CZYTAJ WIĘCEJ
Izba Tradycji
26.06.2024

Już w najbliższy piątek - 28 czerwca, o godzinie 16:00, w Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej w Wojsławicach (dawna synagoga, ul. Rynek 20A, 22-120 Wojsławice) odbędzie się otwarcie wystawy „Ludowe kilimy kresowe, pejzaż gobelinowy i inne tkane tematy” Magdaleny Sielickiej i Elżbiety Sielickiej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Dom Kultury
12.05.2022
This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Fusce sed sollicitudin elit, in eleifend felis. Sed blandit varius mi, in cursus eros ultricies ac. Aenean sit amet metus id erat pharetra fermentum. Sed nec tincidunt lectus, quis elementum sapien.

Dowiedz się więcej
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji po witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.
Akceptuję