Przejdź do treści
Ceremonia Złożenia Przysięgi Wojskowej
317557773_1357816411424889_998287518139578037_n.jpg
 

KOMUNIKAT PRASOWY 19. NADBUŻAŃSKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ

W niedzielę 04 grudnia 2022 r. o godz. 13.00 w Wojsławicach, odbędzie się – druga w dziejach jednostki - ceremonia złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej. „Terytorialsi” przysięgę swą złożą na rynku przy ratuszu Urzędu Gminy Wojsławice, w obecności wielu zaproszonych gości.
04 grudnia o godz. 13.00, na rynku przy ratuszu Urzędu Gminy Wojsławice (ul. Rynek 30, 22-120 Wojsławice), na sztandar wojskowy – symbol honoru, tradycji i męstwa – słowa roty przysięgi wypowiedzą żołnierze 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ślubowanie ochotników odbędzie się w obecności rodzin, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych oraz mieszkańców Lubelszczyzny.
To już druga przysięga w dziejach nowej jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej w Chełmie.
Tym razem słowa roty wypowie 20 żołnierzy, wzmacniając tym samym potencjał 19.NBOT.
Uroczystości będzie towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez 191. Batalion Lekkiej Piechoty oraz Orkiestra Wojskowa z Dowództwa Garnizonu Warszawa. Z okazji tej historycznej uroczystości planowany jest pokaz specjalistycznego sprzętu uzbrojenia, podczas którego będzie można zapoznać się z aktualnym wyposażeniem żołnierzy Wojska Polskiego. Nie zabraknie też popularnej wojskowej grochówki.
Płk Robert Kasperczuk, Dowódca 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej:
– Decyzja o założeniu munduru to wyraz ogromnej odpowiedzialności za społeczeństwo i Ojczyznę. Podjęcie się tego zadania czyni każdego człowieka dojrzałym obywatelem.
Uroczystość zaprzysiężenia jest zakończeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego. Odbyło się ono w Garnizonie Chełm. Tę standardową w Wojskach Obrony Terytorialnej „Szesnastkę” prowadzili wyselekcjonowani i doświadczeni instruktorzy z chełmskiego batalionu. Szkolenie jest bardzo intensywne, ale i bardzo urozmaicone. Szkolimy według zasady „minimum teorii, maksimum praktyki”. Ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy, topografii oraz przetrwania w terenie i na polu walki. Szkolenie podstawowe to dopiero początek drogi „terytorialsów” – cały cykl szkolenia trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego zespół.
Budujemy nową brygadę zgodnie ze stworzoną w MON koncepcją Komponentu Ochrony Pogranicza. Oznacza to bieżącą współpracę i rozwój szkolenia wspólnie ze Strażą Graniczną, z uwzględnieniem uwarunkowań wynikających ze specyfiki terenu naszych działań. Ale oznacza także nawiązanie do chwalebnego dziedzictwa stworzonego na Kresach II RP Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) – który zapisał piękne bitewne karty w Wojnie Obronnej przeciw sowieckim najeźdźcom w 1939 roku.
Cieszymy się, że służba w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Doceniamy również fakt, że zdecydowaną większość żołnierzy, którzy stawiają się do służby w „Dziewiętnastej Nadbużańskiej” stanowią mieszkańcy naszego regionu. Rekrutacja trwa oczywiście na bieżąco – i staramy się, by miała atrakcyjną formę. Już teraz zapraszamy na „Ferie zimowe z Nadbużańską” oraz uczniów szkół średnich na „Dni Terytorialsa”.
***
To już druga przysięga wojskowa w Naszej brygadzie, która stale się powiększa. Odbędzie się ona tym razem poza miejscem stałej dyslokacji sztabu brygady. Mając na uwadze dewizę wszystkich żołnierzy OT „Zawsze gotowi, zawsze blisko” postanowiliśmy, że zorganizujemy tą uroczystość –jakże ważną w życiu każdego żołnierza – poza koszarami jednostki. Pragniemy w ten sposób przekazać, że jako brygada istniejemy dla społeczeństwa, a społeczeństwo jest integralną częścią Nas. Wybór padł na gminę Wojsławice. Nie był to przypadek. Gmina Wojsławice jest najbardziej wysuniętą na południe gminą Naszego powiatu, która jednocześnie graniczy z trzema innymi: krasnostawskim, hrubieszowskim i zamojskim. Warto w tym miejscu podkreślić, że dwa ostatnie z wymienionych powiatów należą do stałego rejonu odpowiedzialności 19.NBOT. Ponadto Gmina Wojsławice to bogata kulturowo miejscowość z niezwykle ciekawą historią okresu II wojny światowej. Stąd jesteśmy przekonani, że wybór placu przed ratuszem Gminy Wojsławice na docelowe miejsce przysięgi wojskowej żołnierzy obrony terytorialnej 19.NBOT jeszcze bardziej podkreśli jej uroczysty charakter i nada właściwe dla społeczeństwa znaczenie. Wspólnie budujemy potencjał obronny Naszego regionu.
Dom Kultury
12.05.2022
This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Fusce sed sollicitudin elit, in eleifend felis. Sed blandit varius mi, in cursus eros ultricies ac. Aenean sit amet metus id erat pharetra fermentum. Sed nec tincidunt lectus, quis elementum sapien.

Dowiedz się więcej
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji po witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.
Akceptuję