Nasze ośrodki
Chętnie uciekamy od pędu i zgiełku życia, by cieszyć się pięknem krajobrazu i przyrody, poznawać przeszłość i tradycję, odkrywać ciekawostki i lokalne legendy. Miłośnicy takiego wypoczynku wszystko to odnajdą w gminie Wojsławice. Jej atutami są nie tylko malownicze krajobrazy i świadectwa wielokulturowości dawnych czasów, ale także cisza, spokój i czysta przyroda, które pozwolą „naładować akumulatory” nawet podczas krótkiego pobytu. Opcji zwiedzania i wypoczynku jest wiele – od kilkugodzinnego wypadu w „debry”, czyli tajemnicze wąwozy skryte wśród drzew, ze źródłami naturalnej wody, przez całodzienne wycieczki rowerowe, aż po kilkudniowe lub dłuższe wczasy w gospodarstwach agroturystycznych. Wszystko to okraszone wielką życzliwością mieszkańców. Zapraszamy na Szlak kultur i tradycji Ziemi Wojsławickiej.
Informacja Turystyczna
Drogi Turysto,
po przyjeździe do Wojsławic serdecznie zapraszamy do zwiedzenia Izby Tradycji Ziemi Wojsławickiej. Znajduje się w budynku dawnej synagogi, gdzie możemy zapoznać się z historią, a przy okazji uzyskać informacje na temat atrakcji turystycznych gminy. To dobre miejsce do rozpoczęcia zwiedzania Wojsławic.
- Izba Tradycji Ziemi Wojsławickiej
- ul. Rynek 20A, 22-120 Wojsławice
- Tel.: 82 566 91 53
- e-mail: izbatradycjiwojslawice@o2.pl
Oferta dla Turystów
-
Adres:
-
Rynek 20A,
22-120 WojsławiceTel.: 82 566 91 53
e-mail: izbatradycjiwojslawice@o2.pl
Zwiedzanie z przewodnikiem
W zależności od możliwości czasowych grupy oferujemy zwiedzanie: Izby Tradycji Ziemi Wojsławickiej (Synagoga), Cerkwi, Kościoła, Ośrodka Dawnych Kultur i Tradycji w Rozięcinie, Ośrodka Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim; przejście Ścieżkami Edukacyjno-Przyrodniczymi w Majdanie Starym oraz Majdanie Ostrowskim oraz wizytę w malowniczych wąwozach, źródłach i krynicach. Istnieje możliwość przygotowania ogniska dla grupy w jednym z w|w miejsc.
Warsztaty
Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach oferuje przeprowadzenie różnorodnych warsztatów w naszych Ośrodkach. Oprócz cieszących się największą popularnością warsztatów kulinarnych (cebularze, placki na sodzie) oferujemy również warsztaty: stolarskie, plastyczne, tkackie oraz inne w zależności od pory roku.
Warsztaty, w zależności od wybranych zajęć, przeprowadzamy w Ośrodku Dawnych Kultur i Tradycji w Rozięcinie, Ośrodku Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim, Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej, Ośrodku Kultury i Tradycji Pożarnictwa oraz Domu Kultury w Wojsławicach.
Cena uzgadniana jest indywidualnie, w zależności od ilości wybranych zajęć i oscyluje w okolicy 30-40 PLN/osobę.
Baza noclegowa
Gospodarstwo Agroturystyczne „Ćmilówka” Elżbieta i Zenon Furmaniuk
Majdan Ostrowski 99
22-120 Wojsławice
tel: 603 036 306,
604 578 908
Gospodarstwo Agroturystyczne „Dom Pod Lipami”
Barbara i Leszek Kowalscy
Czarnołozy 42,
22-120 Wojsławice
tel. 503 973 666
Gospodarstwo Agroturystyczne Siedlisko ,,Zenówka''
Barbara i Leszek Kowalscy
Majdan Ostrowski 8,
22-120 Wojsławice
tel. 503 973 666
Gospodarstwo Agroturystyczne „Agro-pszczoła”
Jerzy Luty
ul. Grabowiecka 113
22-120 Wojsławice
tel. 693 444 298
Gmina Wojsławice leży w powiecie chełmskim, we wschodniej części województwa lubelskiego. Od północy graniczy z gminami Leśniowice i Żmudź, od zachodu z gminą Kraśniczyn (powiat krasnostawski), od wschodu z gminą Białopole, a od południa z gminami Grabowiec (powiat zamojski) i Uchanie (powiat hrubieszowski). Zajmuje powierzchnię 110,5 km.
Według podziału fizyczno – geograficznego opracowanego przez Jerzego Kondrackiego, obszar gminy położony jest w prowincji Pas Wyżyn, w pod prowincji Wyżyna Lubelska oraz w subregionie Działy Grabowieckie.
Początki Wojsławic sięgają najprawdopodobniej czasów Leszka Białego i legendarnego Wojsława – założyciela wsi, od którego wzięła nazwę. Osadnictwo w okolicach Wojsławic rozpoczęło się już w okresie neolitu. Świadczy o tym kamienny grób skrzynkowy odkryty na polach wsi Poniatówka w 1934 roku, pochodzący z połowy pierwszego tysiąclecia p.n.e. W Wojsławicach znajdowano również toporki, grociki z krzemienia, groby popielnicowe i wczesnośredniowieczne kurhany. Istnieją przypuszczenia, że zamek w Wojsławicach został wzniesiony w miejscu wcześniejszego grodu...
Gmina Wojsławice ulokowana jest na Działach Grabowieckich, stanowiących część Wyżyny Lubelskiej. W krajobrazie dominują pola uprawne, rozciągające się na łagodnych wzgórzach, o wysokości sięgającej 311 m npm. Przez gminę płynie rzeczka Wojsławka, będąca dopływem Wieprza. Większe kompleksy leśne występują w okolicach Czarnołozów oraz Majdanu Nowego i Rozięcina. Lokalną atrakcję stanowią liczne wąwozy (zwane „debrami"), będące pozostałością po cofających się lodowcach i efektem późniejszego wymywania lessowej gleby przez wodę. Ściany wąwozów porośnięte są lasem i sięgają wysokości kilkunastu metrów. W okolicy Starego Majdanu wąwozy tworzą rozbudowaną sieć, z wieloma odnogami i mniejszymi jarami. Wąwozy to skupiska ciekawej roślinności, wśród której wyróżniają się różne gatunki paproci. W gminie Wojsławice znajdziemy dwa pomniki przyrody pochodzenia naturalnego. Są to nisze źródłowe w Nowym Majdanie i Wojsławicach-Kolonii. Dwa kolejne pomniki przyrody to posadzone ludzką ręką dwa kasztany jadalne i tulipanowiec amerykański. W gminie Wojsławice jest ponad 50 źródeł, m.in. w Wojsławicach, Nowym Majdanie i Starym Majdanie. Większość zasila rzeczkę Wojsławkę, która ma długość około 30 km i jest dopływem rzeki Wieprz. Ze źródłami często łączą się lokalne legendy, np. o uzdrawiającej mocy źródlanej wody.
Ścieżka edukacyjna w Stary Majdanie
Procesy powstania wąwozów oraz ciekawostki przyrodnicze poznamy na ścieżce edukacyjnej „Wojsławickim wąwozem” w Starym Majdanie. Już na jej początku wita nas nisza źródłowa, z której wypływa krystalicznie czysta woda. Wąwóz można zwiedzać o każdej porze roku. Wiosną obserwować będziemy przyrodę budzącą się do życia, latem – odpoczniemy w cieniu wielkich drzew, jesienią – zauroczy nas bogactwo kolorów przebarwiających się liści, zimą zaś obserwować można na śniegu tropy zwierząt. Zawsze urzekną nas cisza i spokój, pogłębione wrażeniem potęgi otaczającej nas przyrody. Zwiedzanie jest bezpieczne i dostępne także dla osób o słabszej kondycji. Rekreacyjny spacer zajmie ok. 1–1,5 godz. (pętla to 2,3 km).
Ścieżka edukacyjna w Majdanie Ostrowskim
Edukacyjna ścieżka przyrodnicza „Przy Szurze” w Majdanie Ostrowskim to trasa doskonała na weekendowy spacer blisko natury, a przede wszystkim to miejsce do przeprowadzenia lekcji przyrody dla grup dzieci i młodzieży. Rozpoczyna się tuż przy Ośrodku Trzech Kultur, ma długość ok. 1 km. Prowadzi przez młody las, w którym widoczne są okopy z czasów I wojny światowej. W poznawaniu natury pomocne są tablice edukacyjne, zawierające opisy fauny i flory. Ustawiono tu także przyrządy edukacyjne: drewniane puzzle, światowid, zegar wiedzy, skocznię w dal. Gmina w taki sposób zachęca do korzystania ze ścieżek edukacyjnych: To nowe punkty na mapie turystycznej naszego regionu, które są godne polecenia dla wszystkich, którzy chcą odpocząć od codziennego zgiełku i pobyć na łonie przyrody: poczuć wilgoć mchów i paproci, dostrzec łuskiewnika różowego wśród korzeni drzew i napić się źródlanej wody...
Szlaki piesze
Szlak kredą pisany III odsłona
– po atrakcjach Ziemi Chełmskiej; atutem Odsłony III są zbiorniki wodne, wykorzystywane do celów rekreacyjnych oraz atrakcje przyrodnicze Strzeleckiego Parku Krajobrazowego i Grabowiecko- Strzeleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Szlak Kościuszkowski (niebieski)
– biegnący z Dubienki przez Raciborowice, Putnowice Wielkie, Hutę i kończący się w Wojsławicach pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Szlak umożliwia poznanie związków Tadeusza Kościuszki z ziemią chełmską oraz zwiedzanie licznych obiektów przyrodniczych i zabytków architektury. Przy szlaku znajduje się kościół i cerkiew prawosławna w Dubience, pałac myśliwski Zamoyskich w Maziarni Strzeleckiej, zwiedzimy kościół w Buśnie, dawną cerkiew w Kurmanowie oraz kościół, cerkiew, synagogę i pomnik Tadeusza Kościuszki w Wojsławicach.
Szlak „Rezerwatów Przyrody" (zielony)
–biegnący z wojsławickiego rynku przez Stadarnię, Sarniak i dalej w kierunku Chełma.
Szlak studni
– 4-kilometrowy szlak pieszy usytuowany we wsi Majdan Ostrowski.
Szlak samochodowy
Szlak Renesansu Lubelskiego
– stworzony w celu promocji dziedzictwa architektury regionu.
Szlak rowerowy
Trasa Rowerowa „Malowniczy Wschód”
– łączy zbiorniki wodne na terenie gmin Leśniowice, Wojsławice, Żmudź i Dorohusk. Początek trasy znajduje się w miejscowości Kumów Plebański (Gmina Leśniowice) natomiast koniec w miejscowości Brzeźno (Gmina Dorohusk). Cała trasa liczy około 200 km. Planuje się dalszą rozbudowę i uatrakcyjnianie szlaku, w tym budowę miejsc odpoczynku, umiejscowienie tablic informacyjnych oraz tworzenie questów i gier terenowych przebiegających wzdłuż trasy.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Wojsławice posiadają nie jedno, nie dwa, a aż trzy Miejsca z Klimatem! 😃
A wszystko to za sprawą pierwszej edycji konkursu „Miejsce z Klimatem”, przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Bug. Konkurs promuje regiony objęte marką "Nadbużański Park Klimatyczny", do której to należy Gmina Wojsławice.
Gry terenowe i questy
Serdecznie zapraszamy do udziału w grach terenowych i questach.
Karty gry można bezpłatnie pobrać w Domu Kultury w Wojsławicach lub w Bibliotece Publicznej Gminy w Wojsławicach. Dostępne też są poniżej.
Miłej zabawy!