Przejdź do treści
OŚRODEK KULTURY
Izba Tradycji Ziemi Wojsławickiej
Izba Tradycji Ziemi Wojsławickiej
Informacje
  • Adres:

  • Rynek 20A, 22-120 Wojsławice

  • Godziny otwarcia:

  • Kontakt:

  • tel. (0-82) 56 69 153

    strona www

Budynek synagogi w Wojsławicach, wyremontowany w latach 2017–2019 w ramach projektu „Na szlaku kultur i tradycji Ziemi Wojsławickiej – ochrona i wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego gminy Wojsławice”, mieści dziś Izbę Tradycji Ziemi Wojsławickiej. To swoiste centrum kultury o zasięgu ponadlokalnym. Już pierwsza impreza kulturalna, zorganizowana w zmodernizowanym budynku, zgromadziła publiczność także spoza gminy. Był to występ światowej sławy skrzypka Volkera Biesenbendera.

Dawniej synagoga, dziś: Izba Tradycji Ziemi Wojsławickiej

Salę główną dawnej synagogi przeznaczono na wystawę stałą, prezentującą dzieje lokalnej społeczności Wojsławic. Towarzyszą jej organizowane w babińcu ekspozycje czasowe, prezentacje i wykłady.

Było sztetl…

Żydzi w Wojsławicach mieszkali głównie wokół rynku, zajmując się handlem i rzemiosłem. Ich liczebność w pewnych okresach nadawała centrum miejscowości charakter sztetl, czyli żydowskiego miasteczka.

Wojsławice do czasów II wojny światowej były miasteczkiem wielokulturowym, zamieszkanym początkowo przez Polaków i Rusinów, a od połowy XVI wieku – także przez Żydów. W XVI wieku istniał już cmentarz żydowski po wschodniej stronie ul. Grabowieckiej. Pierwsza synagoga (drewniana) powstała w Wojsławicach około 1616 roku. Kres społeczności Żydów przyniosły lata II wojny światowej. Niemcy zamknęli i zniszczyli synagogę w Wojsławicach. W październiku 1942 roku Żydów z Wojsławic Niemcy skierowali pieszo do Chełma, a stamtąd – do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze. Wielu zginęło też w Wojsławicach – zostali zabici przez Niemców. W największej egzekucji zginęło około 60 osób. Miejsce ich kaźni i pochówku znajduje się na łące przy ul. Rynek (w pobliżu cerkwi). O dawnych żydowskich mieszkańcach Wojsławic przypomina budynek synagogi. Podczas wojny Niemcy zniszczyli jego bogate wyposażenie, a po wojnie budynek był przeznaczony na różne cele. Dziś, wyremontowany, jest świadectwem przeszłości, w której przenikały się losy różnych narodowości i wyznań. Jest także swoistym pomnikiem wojsławickich Żydów, którzy zginęli zamordowani przez niemiecką machinę zagłady.

Izba Tradycji
03.03.2023

Już w najbliższy weekend zapraszamy wszystkich serdecznie do zwiedzenia Izby Tradycji Ziemi Wojsławickiej. Czeka na Państwa wystawa stała a także wystawa tymczasowa „Historie rodzinne” poświęcona losom polskich, ukraińskich i żydowskich rodzin mieszkających na terenie Gminy Wojsławice dawniej i obecnie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Izba Tradycji
28.02.2023

Dawni i obecni mieszkańcy Wojsławic opowiadają… Nowa wystawa w Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej już otwarta! Dawni i obecni mieszkańcy Wojsławic podzielili się swoimi wspomnieniami o życiu w miasteczku. Rodzinne historie ilustrowane archiwalnymi fotografiami można już obejrzeć w Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej. Wystawa będzie czynna do końca kwietnia bieżącego roku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Dom Kultury
12.05.2022
This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Fusce sed sollicitudin elit, in eleifend felis. Sed blandit varius mi, in cursus eros ultricies ac. Aenean sit amet metus id erat pharetra fermentum. Sed nec tincidunt lectus, quis elementum sapien.

Dowiedz się więcej
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji po witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.
Akceptuję