Adres:
Rynek 20A, 22-120 Wojsławice
Godziny otwarcia:
Zwiedzanie ośrodka po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Kontakt:
tel. (0-82) 56 69 153
strona www
Budynek synagogi w Wojsławicach, wyremontowany w latach 2017–2019 w ramach projektu „Na szlaku kultur i tradycji Ziemi Wojsławickiej – ochrona i wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego gminy Wojsławice”, mieści dziś Izbę Tradycji Ziemi Wojsławickiej. To swoiste centrum kultury o zasięgu ponadlokalnym. Już pierwsza impreza kulturalna, zorganizowana w zmodernizowanym budynku, zgromadziła publiczność także spoza gminy. Był to występ światowej sławy skrzypka Volkera Biesenbendera.
Dawniej synagoga, dziś: Izba Tradycji Ziemi Wojsławickiej
Salę główną dawnej synagogi przeznaczono na wystawę stałą, prezentującą dzieje lokalnej społeczności Wojsławic. Towarzyszą jej organizowane w babińcu ekspozycje czasowe, prezentacje i wykłady.
Było sztetl…
Żydzi w Wojsławicach mieszkali głównie wokół rynku, zajmując się handlem i rzemiosłem. Ich liczebność w pewnych okresach nadawała centrum miejscowości charakter sztetl, czyli żydowskiego miasteczka.
Wojsławice do czasów II wojny światowej były miasteczkiem wielokulturowym, zamieszkanym początkowo przez Polaków i Rusinów, a od połowy XVI wieku – także przez Żydów. W XVI wieku istniał już cmentarz żydowski po wschodniej stronie ul. Grabowieckiej. Pierwsza synagoga (drewniana) powstała w Wojsławicach około 1616 roku. Kres społeczności Żydów przyniosły lata II wojny światowej. Niemcy zamknęli i zniszczyli synagogę w Wojsławicach. W październiku 1942 roku Żydów z Wojsławic Niemcy skierowali pieszo do Chełma, a stamtąd – do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze. Wielu zginęło też w Wojsławicach – zostali zabici przez Niemców. W największej egzekucji zginęło około 60 osób. Miejsce ich kaźni i pochówku znajduje się na łące przy ul. Rynek (w pobliżu cerkwi). O dawnych żydowskich mieszkańcach Wojsławic przypomina budynek synagogi. Podczas wojny Niemcy zniszczyli jego bogate wyposażenie, a po wojnie budynek był przeznaczony na różne cele. Dziś, wyremontowany, jest świadectwem przeszłości, w której przenikały się losy różnych narodowości i wyznań. Jest także swoistym pomnikiem wojsławickich Żydów, którzy zginęli zamordowani przez niemiecką machinę zagłady.
Wernisaż wystawy fotografii "Duchowość Pogranicza" to pierwszy punkt programu sobotniego wydarzenia "Zaduszki Muzyczne", serdecznie zapraszamy! Sobota, 9 listopada, godz. 16:00 Izba Tradycji Ziemi Wojsławickiej
Jubileuszowa XV Edycja Spotkania Trzech Kultur 2024 w Wojsławicach jest już za nami. Ostatnia niedziela lipca była szczególną okazją, aby poczuć klimat i ducha trójkulturowego dziedzictwa i lokalnej historii. Początki historii Wojsławic sięgają średniowiecza i legendarnego Wojsława – założyciela wsi, od którego wzięła nazwę. Do 1939 roku na terenie Wojsławic zamieszkiwali Polacy, Rusini i Żydzi, którzy osiedlili się w XV w.