Wystawa „Ludowe kilimy kresowe, pejzaż gobelinowy i inne tkane tematy”
Izba Tradycji
Wystawy14.06.2024
Wystawa „Ludowe kilimy kresowe, pejzaż gobelinowy i inne tkane tematy”
Autorki: Magdalena Sielicka i Elżbieta Sielicka
Galeria „Na Piętrze”, Izba Tradycji Ziemi Wojsławickiej w Wojsławicach (dawna synagoga, ul. Rynek 20A, 22-120 Wojsławice)
Wernisaż: 28 czerwca 2024 r. godz. 16.00
Tradycja tkania kilimów ludowych w Regionie Lubelskim sięga ponad 100 lat. Ciekawe wzory do pracy artystycznej pozyskiwane były z wielu źródeł, a inspiracji szukano nawet na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. I tak motywy kresowego wzornictwa zostały „przeszczepione” na nasze tereny.
Przywiązanie do rodzinnej spuścizny zaowocowało niezwykłymi efektami i wręcz „tkaniem” żywej, autentycznej sagi rodzinnej. Te swoiste opowieści, snute za pomocą tradycyjnie pozyskiwanego i barwionego surowca, kolejne generacje zaczęły utrwalać w swoich niezwykłych pracach artystycznych. Dominantę stanowią pejzaże gobelinowe i rozmaite impresje zamknięte w ramie i utrwalone rękami tkaczy.
Obecna wystawa „Ludowe kilimy kresowe, pejzaż gobelinowy i inne tkane tematy” prezentowana w Galerii „Na Piętrze” w Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej (dawna synagoga), obejmuje autorskie prace tkackie Magdaleny Sielickiej i Elżbiety Sielickiej. Są tu prezentowane tkaniny, mające już ponad 30 lat, ale też tkaniny współczesne, powstałe w ostatnich latach oraz takie, nad którymi proces twórczy zakończono w trakcie przygotowywania wystawy. Otwarciu ekspozycji tych wyjątkowych tkanin, towarzyszyć będzie spotkanie autorskie na temat twórczej drogi Magdaleny Sielickiej i Elżbiety Sielickiej, od lat zaangażowanych w praktykowanie i popularyzację tradycyjnego tkactwa.
Niebagatelną rolę dla podtrzymania tej artystycznej tradycji odgrywają, corocznie organizowane przez lokalną Pracownię Magdaleny Sielickiej, ogólnopolskie warsztaty tkackie z udziałem adeptów z całej Polski, m. in. z Wrocławia, Łodzi, Warszawy czy Białegostoku.
Wystawa tradycyjnego tkactwa stanowi wyjątkową okazję do pielęgnowania i promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego. Dzięki tej formie rozwija się edukacja artystyczna odbiorców, w tym stymulowanie rozwoju ekspresji twórczej potencjalnych pasjonatów tkactwa.
Partnerem wydarzenia Wernisaż wystawy „Ludowe kilimy kresowe, pejzaż gobelinowy i inne tkane tematy” jest Województwo Lubelskie "Lubelskie Smakuj Życie!"