Przejdź do treści
Przyroda
11.08.2022
Artykuły

Gmina Wojsławice ulokowana jest na Działach Grabowieckich, stanowiących część Wyżyny Lubelskiej. W krajobrazie dominują pola uprawne, rozciągające się na łagodnych wzgórzach, o wysokości sięgającej 311 m npm. Przez gminę płynie rzeczka Wojsławka, będąca dopływem Wieprza. Większe kompleksy leśne występują w okolicach Czarnołozów oraz Majdanu Nowego i Rozięcina. Lokalną atrakcję stanowią liczne wąwozy (zwane „debrami"), będące pozostałością po cofających się lodowcach i efektem późniejszego wymywania lessowej gleby przez wodę. Ściany wąwozów porośnięte są lasem i sięgają wysokości kilkunastu metrów. W okolicy Starego Majdanu wąwozy tworzą rozbudowaną sieć, z wieloma odnogami i mniejszymi jarami. Wąwozy to skupiska ciekawej roślinności, wśród której wyróżniają się różne gatunki paproci. W gminie Wojsławice znajdziemy dwa pomniki przyrody pochodzenia naturalnego. Są to nisze źródłowe w Nowym Majdanie i Wojsławicach-Kolonii. Dwa kolejne pomniki przyrody to posadzone ludzką ręką dwa kasztany jadalne i tulipanowiec amerykański. W gminie Wojsławice jest ponad 50 źródeł, m.in. w Wojsławicach, Nowym Majdanie i Starym Majdanie. Większość zasila rzeczkę Wojsławkę, która ma długość około 30 km i jest dopływem rzeki Wieprz. Ze źródłami często łączą się lokalne legendy, np. o uzdrawiającej mocy źródlanej wody.

Dom Kultury
12.05.2022
This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Fusce sed sollicitudin elit, in eleifend felis. Sed blandit varius mi, in cursus eros ultricies ac. Aenean sit amet metus id erat pharetra fermentum. Sed nec tincidunt lectus, quis elementum sapien.

Dowiedz się więcej
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji po witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.
Akceptuję