Przejdź do treści
Konferencja Naukowa 2023

Zakończyliśmy trzydniową konferencję naukową pn. „Wojsławice. Tradycje, stan dzisiejszy i perspektywy rozwoju. Rolnictwo – Gospodarka – Turystyka”, organizowanej wraz z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Chełmie (legitymującą się tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego), Chełmskim Towarzystwem Naukowym, Gminą Wojsławice oraz Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach. Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”.


Przez 3 dni - od 17 do 19 kwietnia - gościliśmy w siedzibie uczelni w Chełmie oraz na terenie Gminy Wojsławice, aby wspólnie zgłębiać  historię i tradycje Gminy, poznawać jej atrakcje turystyczne a także debatować nad potencjałem gospodarczym i rolniczym, m.in. w kontekście ujęć naturalnej wody źródlanej oraz Biogazowni, która znajduje się w Turowcu.

17 kwietnia 2023 r.

Pierwszy dzień konferencji zbiegł się z obchodami 79. Rocznicy Bitwy pod Wojsławicami. Pod Pomnikiem Poległych zebrały się delegacje z wieńcami, a także  Poczty Sztandarowe jednostek OSP Wojsławice, Huta oraz Nowy Majdan, Szkoły Podstawowej w Wojsławicach oraz Harcerzy z „Drużyny Wojsława”, którzy z dumą prezentowali Sztandar Armii Krajowej. Tego dnia, pod pomnikiem wybrzmiał Hymn Narodowy oraz Apel poległych, który odczytał jeden z Harcerzy Drużyny Wojsława.  

Następnie zaproszeni goście przenieśli się do Domu Kultury w Wojsławicach, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie Konferencji i przywitanie przybyłych gości. Uroczystego otwarcia dokonali Wójt Gminy Wojsławice Henryk Gołębiowski, Prorektor PANS w Chełmie, Senator RP prof. dr hab. Józef Zając oraz Prezes Chełmskiego Towarzystwa Naukowego Zygmunt Gardziński.

Kolejnym punktem tego dnia były wykłady. Prelekcję pt. „Straty wojenne w Gminie Wojsławice w okresie II Wojny Światowej” wygłosił dr Andrzej Rybak, następnie wykład pt. „Bitwa pod Wojsławicami 17 kwietnia 1944 r.” wygłosił dr Paweł Kiernikowski, natomiast o „Dobrach kultury gminy Wojsławice” opowiedział mgr Zbigniew Lubaszewski.

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji, młodzież szkolna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Tadeusza Kościuszki w Wojsławicach-Kolonii przedstawiła montaż słowno-muzyczny poświęcony właśnie patronowi naszej szkoły.

18 kwietnia 2023 r.

Drugiego dnia konferencji gościliśmy w Chełmie, w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, gdzie wraz z naszymi Partnerami przygotowaliśmy wiele atrakcji. W auli Instytutu Matematyki i Informatyki PANS w Chełmie przy ulicy Pocztowej, dr inż. Ewa Stamirowska-Krzaczek – dyrektor Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie z ramienia Uczelni otworzyła konferencję oraz przywitała przybyłych gości.  

W dalszej części, mogliśmy usłyszeć wykłady takie jak:
- Wpływ rodzaju gleby i temperatury powietrza na uprawę pszenicy ozimej w Gminie Wojsławice, dr inż. Jacek Cymerman,

- Właściwości agrochemiczne gleb gminy Wojsławice na tle powiatu i województwa, prof. dr hab. Wojciech Lipiński,

- Charakterystyka upraw na terenie gminy Wojsławice na przykładzie roślin bobowatych, ich rola w płodozmianie jako wsparcie produkcji roślinnej w gminie Wojsławice, dr hab. inż. Anna Kocira prof. PANS

- Flora i fauna siedlisk na terenie Gminy Wojsławice - stan i zagrożenia, dr inż. Marzena Tomaszewska

- Krajobraz kulturowy i naturalny Wojsławic - O czym mówi tajemnicze wzgórze? dr inż. Małgorzata Przegalińska

- Potencjał i perspektywy rozwoju gminy Wojsławice w oparciu o walory przyrodnicze

i kulturowe, dr hab. inż. Halina Lipińska prof. UP w Lublinie, Weronika Kamińska, Rozalia Sowisz, Agata Wrona, Karolina Jaszczuk, Karolina Rozwałka, Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej,

- Prezentacja marki,,Malowniczy Wschód", mgr Beata Juśkiewicz prezes Zarządu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemi Chełmskiej".

- Charakterystyka sposobu żywienia ludności zamieszkującej obszary wiejskie, mgr Magdalena Partyka

- Woda w gminie Wojsławice i jej znaczenie dla organizmu człowieka, dr inż. Małgorzata Stryjecka,

- Prezentacja założenia marki ,,Nadbużański Park Klimatyczny", dr Paulina Kowalczyk

Podczas tego dnia można było również obejrzeć przygotowane przez nas wystawy. A była to wystawa fotografii przedstawiających najpiękniejsze miejsca gminy Wojsławice, która powstała jako efekt projektu pn. „Kulturalne Pejzaże. Wakacyjne rowerowe warsztaty Fotograficzno-Krajoznawcze ”, oraz wystawa malarstwa artystów Stowarzyszenia Twórczego „Pasja” z Chełma, którzy w ubiegłym roku przebywali na terenie naszej gminy, goszcząc w Ośrodku Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim podczas Pleneru Malarskiego.  

Oprócz wykładów i wystaw na przybyłych gości czekała jeszcze jedna, niewątpliwie najsmaczniejsza atrakcja, a mianowicie poczęstunek złożony z tego, co w naszej gminie najlepsze. Nie zabrakło swojskich wędlin, przetworów, pysznych miodów i wypieków. Jednakże, nie udałoby się przygotować tak suto zastawionych stołów, gdyby nie ciężka praca i zaangażowanie całego kolektywu ludzi, skupionych w grupach formalnych i nieformalnych, naszych przyjaciół, partnerów, osób których zaangażowanie widzimy, doceniamy i z całego serca dziękujemy! To dzięki Wam mogliśmy zaprezentować to co mamy najlepsze, jeszcze raz dziękujemy!!!

A byli nimi:
Koło Gospodyń Wiejskich „Z Przytupem”
Klub Seniora „Aktywna Jesień”
Spółdzielnia Socjalna „Wojsławianka”
Sołectwo ul. Rynek
Sołectwo ul. Chełmska
Sołectwo ul. Krasnystawska
Sołectwo Putnowice
Sołectwo Turowiec
Sołectwo Rozięcin
Stowarzyszenie „Grupa Odnowy Wsi Rozięcin”
Gospodarstwo Agroturystyczne „Ćmilówka” Elżbieta i Zenon Furmaniuk
Gospodarstwo Agroturystyczne „Agro-pszczoła” Jerzy i Aneta Luty
Gospodarstwa Agroturystyczne „Dom pod Lipami” i „Siedlisko Zenówka” Barbara i Leszek Kowalscy
Warsztat Terapii Zajęciowej w Wojsławicach
Stowarzyszenie „Aktywni Wojsławianie 50+”

19 kwietnia 2023 r.

Trzeci dzień konferencji to czas podsumowań i objazdu studyjnego po Gminie Wojsławice. O godzinie 9:00 zaproszeni goście oraz studenci PANS w Chełmie  zebrali się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Wojsławicach, aby wysłuchać wykładu Wójta Gminy Wojsławice, Henryka Gołębiowskiego, na temat Strategii Rozwoju gminy Wojsławice, oraz wykładu „Spacer po Wojsławicach – architektura miasteczka trzech kultur” który przygotował mgr Zygmunt Gardziński. Po wysłuchaniu wykładów, obecni na sali goście mieli okazję obejrzeć skrupulatnie gromadzone na przestrzeni lat filmy promocyjne oraz programy telewizyjne realizowane w naszej gminie.  

Po krótkim podsumowaniu tej części dnia przez Wójta Gminy Wojsławice Henryka Gołębiowskiego oraz dr inż. Ewę Stamirowską-Krzaczek ruszyliśmy na zwiedzanie urokliwych zakątków Wojsławic. Podczas spaceru po Wojsławicach goście poznali lokalną architekturę, zabytki trzech kultur oraz historie, m.in. o brawurowym odzyskaniu Niepodległości w gminie Wojsławice. Następnie wyruszyliśmy szlakiem wojsławickich źródeł. Odwiedziliśmy Ponikło, czyli źródło na Rozięcinie, pobliski Ośrodek Dawnych Kultur i Tradycji, zajrzeliśmy do Starego Majdanu, na ścieżkę edukacyjną „Wojsławickim wąwozem” oraz na źródło oraz zaliczyliśmy obowiązkowe karmieni pstrągów przy źródełku na ulicy Chełmskiej. Niewątpliwą atrakcją skierowaną do studentów była możliwość odwiedzenia Biogazowni w Turowcu, za którą odpowiedzialna jest firma Green Genius – również partner Domu Kultury w Wojsławicach.

Uroczysty poczęstunek oraz zakończenie konferencji odbyły się w urokliwym Majdanie ostrowskim, na terenie Ośrodka Trzech Kultur, którego gospodarzem jest Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach.


Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie”.

Galeria zdjęć
Dom Kultury
12.05.2022
This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Fusce sed sollicitudin elit, in eleifend felis. Sed blandit varius mi, in cursus eros ultricies ac. Aenean sit amet metus id erat pharetra fermentum. Sed nec tincidunt lectus, quis elementum sapien.

Dowiedz się więcej
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji po witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.
Akceptuję