XV Edycja Spotkanie Trzech Kultur w Wojsławicach [FOTORELACJA]
Izba Tradycji
Spotkanie30.07.2024
Jubileuszowa XV Edycja Spotkania Trzech Kultur 2024 w Wojsławicach jest już za nami. Ostatnia niedziela lipca była szczególną okazją, aby poczuć klimat i ducha trójkulturowego dziedzictwa i lokalnej historii. Początki historii Wojsławic sięgają średniowiecza i legendarnego Wojsława – założyciela wsi, od którego wzięła nazwę. Do 1939 roku na terenie Wojsławic zamieszkiwali Polacy, Rusini i Żydzi, którzy osiedlili się w XV w.
XV Edycję Spotkania Trzech Kultur oficjalnie otworzył Pan Henryk Gołębiowski, Wójt Gminy Wojsławice, który przywitał gości przybyłych na wydarzenie. Uroczyste rozpoczęcie jubileuszowej edycji poprzedziło spotkanie z Symchą Kellerem, kantorem Synagogi Gdańskiej, który w synagodze swoimi modlitwami i śpiewem przeniósł uczestników w czasie i wywołał szczególne emocje i wzruszenie.
Po pokazie tańców żydowskich w wykonaniu Dziecięcego Zespołu „Iskierki”, odbył się panel pod hasłem „Wielokulturowe Dziedzictwo Wojsławic” z udziałem zaproszonych ekspertów. Moderatorem panelu był Emil Majuk – Prezes Stowarzyszenia „PANORAMA KULTUR”, Specjalista „Ośrodka Brama Grodzka. Teatr NN w Lublinie”, kurator stałej wystawy w Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej. W panelu wzięli w nim udział m.in. Henryk Gołębiowski – Wójt Gminy Wojsławice, Shlomit Beck – Prezes Organizacji Chełmian w Izraelu, Symcha Keller – Kantor Synagogi Gdańskiej, były Przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Żydowskich w Polsce, Marian Lackowski - Prezes Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic, Zygmunt Gardziński – Prezes Chełmskiego Towarzystwa Naukowego, wykładowca Katedry Stosunków Międzynarodowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie; Zbigniew Lubaszewski – Prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział w Chełmie, regionalista, pracownik Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie oraz Ks. Kanonik Zbigniew Kasprzyk – Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Św. Michała Archanioła w Wojsławicach i Ks. Mateusz Jaszczuk – Wikariusz Parafii Prawosławnej Św. Apostoła Jana Teologa w Chełmie.
Po zakończonym panelu zostały wręczone specjalne podziękowania za zaangażowanie i wieloletnią współpracę na rzecz pielęgnowania trójkulturowej tradycji Wojsławic.
W Galerii „Na Piętrze” w Izbie Tradycji pasjonaci rękodzieła mogli obejrzeć wystawę Magdaleny Sielickiej „Ludowe kilimy kresowe, pejzaż gobelinowy i inne tkane tematy” oraz obejrzeć pokaz tkacki. Z kolei warsztaty „Motanki - słowiańskie lalki mocy”, prowadzone przez Katarzynę Dorotę to była propozycja, która szczególnie zainteresowała dzieci.
Bogaty program wojsławickiego Spotkania obejmował występy zespołów artystycznych na scenie, zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie Izby Tradycji Ziemi Wojsławickiej, która mieści się w dawnej synagodze. Zabytkowy budynek wyeksponowany w przestrzeni dzięki kolorowej, subtelnej iluminacji zachwycał estetyką, szczególnie późnym wieczorem.
Wśród blisko 80 wykonawców znaleźli się artyści reprezentujący trzy kultury, jak i trzy pokolenia. Swoją niezwykłą muzyką, pełnym radości śpiewem i dynamicznym tańcem wykonawcy przez kilka godzin raczyli publiczność, która oklaskami doceniała ich starania i umiejętności estradowe. Na scenie można było podziwiać Zespół muzyczny „Ahava” (co po hebrajsku znaczy miłość) z Hrubieszowa oraz towarzyszący mu Zespół Taneczny ”Szalom” z Ukrainy.
Członkowie Męskiego Zespołu Wokalnego z Lublina, duchowni związani z Diecezją Lubelsko-Chełmską zaprezentowali w swoim repertuarze utwory łączące modlitwę i śpiew, co ma zasadnicze znaczenie w duchowości prawosławnej. Zachwyt publiczności wzbudził Zespół Pieśni i Tańca WOŁYŃSKIE SŁOWIKI z Łucka, działający przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Łucku. Część koncertową zakończył występ Kapeli „UROCZYSKO” z Krasnegostawu, którego repertuar łączy m.in. folklor różnych grup etnicznych zamieszkujących Karpaty i ich okolice.
Na finał XV Edycji Spotkania Trzech Kultur amatorzy kina pod chmurką mogli obejrzeć projekcję filmową w plenerze pt. „Ojciec Pio”.
Tradycyjnie imprezie towarzyszył Jarmark Wojsławicki.
Dzięki atrakcyjnemu programowi XV Edycja Spotkania Trzech Kultur można było niemal przenieść się w czasie i dać otulić się niezwykle ciepłej atmosferze Spotkania, choć zmiana pogody i gwałtowny deszcz nieco pokrzyżowały plany organizatorów.
Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które pomogły nam w organizacji wydarzenia:
Współorganizatorom:
• Wójt i Rada Gminy Wojsławice
• Stowarzyszenie Miłośników Wojsławic
• Stowarzyszenie Panorama Kultur
• Stowarzyszenie Aktywni Wojsławianie
• Parafia Rzymsko-Katolicka w Wojsławicach
• Parafia Prawosławna w Chełmie
• Koło gospodyń wiejskich “Z Przytupem"
Sponsorom:
• Elżbieta i Zenon Furmaniukowie – Gospodarstwo Agroturystyczne „Ćmilówka”
• Stowarzyszenie Aktywni Wojsławianie
Oraz podmiotom wspierającym:
• Urząd Gminy Wojsławice w szczególności panu Piotrowi Jabłońskiemu wraz z pracownikami REFERAT UTRZYMANIA INFRASTRUKTURY KOMUNALNEJ I BEZPIECZEŃSTWA
• Warsztat Terapii Zajęciowej
• OSP Rozięcin
Partnerem wydarzenia „XV Edycja Spotkania Trzech Kultur w Wojsławicach” jest Województwo Lubelskie "Lubelskie Smakuj Życie!"