Przejdź do treści
XV Edycja Spotkanie Trzech Kultur w Wojsławicach [FOTORELACJA]
Jubileuszowa XV Edycja Spotkania Trzech Kultur 2024 w Wojsławicach jest już za nami. Ostatnia niedziela lipca była szczególną okazją, aby poczuć klimat i ducha trójkulturowego dziedzictwa i lokalnej historii. Początki historii Wojsławic sięgają średniowiecza i legendarnego Wojsława – założyciela wsi, od którego wzięła nazwę. Do 1939 roku na terenie Wojsławic zamieszkiwali Polacy, Rusini i Żydzi, którzy osiedlili się w XV w.
Z tego względu przenikały się tu trzy kultury i religie. Wojsławice to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie do dziś zachowały się oryginalne budynki trzech świątyń – kościoła rzymsko-katolickiego, cerkwi prawosławnej i żydowskiej synagogi.
XV Edycję Spotkania Trzech Kultur oficjalnie otworzył Pan Henryk Gołębiowski, Wójt Gminy Wojsławice, który przywitał gości przybyłych na wydarzenie. Uroczyste rozpoczęcie jubileuszowej edycji poprzedziło spotkanie z Symchą Kellerem, kantorem Synagogi Gdańskiej, który w synagodze swoimi modlitwami i śpiewem przeniósł uczestników w czasie i wywołał szczególne emocje i wzruszenie.
Po pokazie tańców żydowskich w wykonaniu Dziecięcego Zespołu „Iskierki”, odbył się panel pod hasłem „Wielokulturowe Dziedzictwo Wojsławic” z udziałem zaproszonych ekspertów. Moderatorem panelu był Emil Majuk – Prezes Stowarzyszenia „PANORAMA KULTUR”, Specjalista „Ośrodka Brama Grodzka. Teatr NN w Lublinie”, kurator stałej wystawy w Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej. W panelu wzięli w nim udział m.in. Henryk Gołębiowski – Wójt Gminy Wojsławice, Shlomit Beck – Prezes Organizacji Chełmian w Izraelu, Symcha Keller – Kantor Synagogi Gdańskiej, były Przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Żydowskich w Polsce, Marian Lackowski - Prezes Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic, Zygmunt Gardziński – Prezes Chełmskiego Towarzystwa Naukowego, wykładowca Katedry Stosunków Międzynarodowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie; Zbigniew Lubaszewski – Prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział w Chełmie, regionalista, pracownik Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie oraz Ks. Kanonik Zbigniew Kasprzyk – Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Św. Michała Archanioła w Wojsławicach i Ks. Mateusz Jaszczuk – Wikariusz Parafii Prawosławnej Św. Apostoła Jana Teologa w Chełmie.
Po zakończonym panelu zostały wręczone specjalne podziękowania za zaangażowanie i wieloletnią współpracę na rzecz pielęgnowania trójkulturowej tradycji Wojsławic.
W Galerii „Na Piętrze” w Izbie Tradycji pasjonaci rękodzieła mogli obejrzeć wystawę Magdaleny Sielickiej „Ludowe kilimy kresowe, pejzaż gobelinowy i inne tkane tematy” oraz obejrzeć pokaz tkacki. Z kolei warsztaty „Motanki - słowiańskie lalki mocy”, prowadzone przez Katarzynę Dorotę to była propozycja, która szczególnie zainteresowała dzieci.
Bogaty program wojsławickiego Spotkania obejmował występy zespołów artystycznych na scenie, zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie Izby Tradycji Ziemi Wojsławickiej, która mieści się w dawnej synagodze. Zabytkowy budynek wyeksponowany w przestrzeni dzięki kolorowej, subtelnej iluminacji zachwycał estetyką, szczególnie późnym wieczorem.
Wśród blisko 80 wykonawców znaleźli się artyści reprezentujący trzy kultury, jak i trzy pokolenia. Swoją niezwykłą muzyką, pełnym radości śpiewem i dynamicznym tańcem wykonawcy przez kilka godzin raczyli publiczność, która oklaskami doceniała ich starania i umiejętności estradowe. Na scenie można było podziwiać Zespół muzyczny „Ahava” (co po hebrajsku znaczy miłość) z Hrubieszowa oraz towarzyszący mu Zespół Taneczny ”Szalom” z Ukrainy.
Członkowie Męskiego Zespołu Wokalnego z Lublina, duchowni związani z Diecezją Lubelsko-Chełmską zaprezentowali w swoim repertuarze utwory łączące modlitwę i śpiew, co ma zasadnicze znaczenie w duchowości prawosławnej. Zachwyt publiczności wzbudził Zespół Pieśni i Tańca WOŁYŃSKIE SŁOWIKI z Łucka, działający przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Łucku. Część koncertową zakończył występ Kapeli „UROCZYSKO” z Krasnegostawu, którego repertuar łączy m.in. folklor różnych grup etnicznych zamieszkujących Karpaty i ich okolice.
Na finał XV Edycji Spotkania Trzech Kultur amatorzy kina pod chmurką mogli obejrzeć projekcję filmową w plenerze pt. „Ojciec Pio”.
Tradycyjnie imprezie towarzyszył Jarmark Wojsławicki.
Dzięki atrakcyjnemu programowi XV Edycja Spotkania Trzech Kultur można było niemal przenieść się w czasie i dać otulić się niezwykle ciepłej atmosferze Spotkania, choć zmiana pogody i gwałtowny deszcz nieco pokrzyżowały plany organizatorów.
Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które pomogły nam w organizacji wydarzenia:
Współorganizatorom:
• Wójt i Rada Gminy Wojsławice
• Stowarzyszenie Miłośników Wojsławic
• Stowarzyszenie Panorama Kultur
• Stowarzyszenie Aktywni Wojsławianie
• Parafia Rzymsko-Katolicka w Wojsławicach
• Parafia Prawosławna w Chełmie
• Koło gospodyń wiejskich “Z Przytupem"
Sponsorom:
• Elżbieta i Zenon Furmaniukowie – Gospodarstwo Agroturystyczne „Ćmilówka”
• Stowarzyszenie Aktywni Wojsławianie
Oraz podmiotom wspierającym:
• Urząd Gminy Wojsławice w szczególności panu Piotrowi Jabłońskiemu wraz z pracownikami REFERAT UTRZYMANIA INFRASTRUKTURY KOMUNALNEJ I BEZPIECZEŃSTWA
• Warsztat Terapii Zajęciowej
• OSP Rozięcin
Partnerem wydarzenia „XV Edycja Spotkania Trzech Kultur w Wojsławicach” jest Województwo Lubelskie "Lubelskie Smakuj Życie!"
Galeria zdjęć
Dom Kultury
12.05.2022
This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Fusce sed sollicitudin elit, in eleifend felis. Sed blandit varius mi, in cursus eros ultricies ac. Aenean sit amet metus id erat pharetra fermentum. Sed nec tincidunt lectus, quis elementum sapien.

Dowiedz się więcej
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji po witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.
Akceptuję