Przejdź do treści
Portrety z Wojsławic Ksawery Grocholskiej - wernisaż

"Twarze dawnych Wojsławic” ponownie ożyły w naszej pamięci…

19 czerwca 2026 roku w Galerii „Na Piętrze” przy Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Ksawera Grocholska (1807–1872). Portrety z Wojsławic”.

Prezentowana ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie i przedstawia niezwykłą kolekcję portretów autorstwa Ksawery Grocholskiej – rysowniczki, filantropki i działaczki patriotycznej, która podczas pobytu w Wojsławicach w 1852 roku uwieczniła mieszkańców naszej miejscowości, gości dworu oraz osoby związane z rodziną Poletyłów.

Podczas wernisażu głos zabrali kurator wystawy - Pan Ireneusz Pradun, który przybliżył uczestnikom historię powstania ekspozycji oraz postać Ksawery Grocholskiej, a także Pan Jacek Poletyło, dzieląc się refleksjami i wspomnieniami związanymi z historią rodziny Poletyłów i Wojsławic.

Serdecznie dziękujemy Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie za użyczenie eksponatów oraz wszystkim Gościom, którzy swoją obecnością uświetnili dzisiejsze wydarzenie.

Cieszymy się, że wspólnie możemy odkrywać i pielęgnować dziedzictwo kulturowe naszej „małej ojczyzny”.

Wystawa będzie czynna do 16 września 2026 roku. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Galerii „Na Piętrze”.

Galeria zdjęć
Dom Kultury
12.05.2022
This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Fusce sed sollicitudin elit, in eleifend felis. Sed blandit varius mi, in cursus eros ultricies ac. Aenean sit amet metus id erat pharetra fermentum. Sed nec tincidunt lectus, quis elementum sapien.

Dowiedz się więcej
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji po witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.
Akceptuję