Przejdź do treści
EtnoPolska 2023 [PODSUMOWANIE]
Dom Kultury
28.09.2023
Projekty

384349733_1542572816282580_5983132120961104925_n.jpg

To była długa, niemal ośmiomiesięczna podróż – bo właśnie tyle czasu minęło od chwili złożenia wniosku. Dzisiaj, po całym sezonie warsztatów, wydarzeń i imprez możemy śmiało powiedzieć – Projekt EtnoPolska 2023 jest już za nami!

EtnoPolska to program Narodowego Centrum Kultury, uruchomiony w 2018 roku. Jego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze, szczególnie w małych ośrodkach. Program zakłada preferencje dla zadań realizowanych w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców. EtnoPolska wspiera unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, wpływające w istotny sposób na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury.

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach znalazło się wśród 345 beneficjentów z całej Polski, którzy dostali dofinansowanie, w ramach dofinansowania zrealizowaliśmy cykl warsztatów i wydarzeń, które składały się na zadanie "Źródła - Powroty do Kultury i Tradycji w Gminie Wojsławice".

Przez cztery miesiące, od czerwca do września organizowaliśmy dla Was warsztaty i wydarzenia, aby wspólnie powrócić do „Źródeł kultury i tradycji w Gminie Wojsławice”. Podczas Warsztatów ceramicznych, które były pierwszym elementem przygotowania „Biesiady Majdańskiej” zgłębialiśmy tajniki obróbki gliny, odgadywaliśmy jakie kolory po wypale może mieć szkliwo oraz ekscytowaliśmy się momentem finalnego otwarcia pieca, aby poznać efekty końcowe prac, jakimi były talerze i półmiski użytkowe do serwowania naszej tradycyjnej strawy, która miała powstać już wkrótce.

Kolejnymi warsztatami które „wzięliśmy na warsztat” były Warsztaty masarskie. Była to wielka gratka dla miłośników wędlin, ponieważ każdy uczestnik mógł dokładnie prześledzić oraz samodzielnie spróbować wykonać wyroby, które później znalazły się na stołach podczas „Biesiady Majdańskiej”. Wspólnie z instruktorem uczestnicy przeszli przez wszystkie etapy, od klasycznego "rozbierania", porcjowania i marynowania mięsa, poprzez wyroby kiełbas, boczków, szynek i polędwic po zwieńczenie całego procesu, jakim było wędzenie.

Jednak do biesiady brakowało jeszcze jednego elementu. Na polskim stole może zabraknąć wielu rzeczy, ale nigdy nie może zabraknąć chleba. Dlatego jeszcze tego samego dnia odbyły się Warsztaty wypieku chleba, na których to uczestniczki dzielnie pracowały nad wyrabianiem ciasta i wypiekiem kilkudziesięciu bochenków świeżego, żytniego chleba na zakwasie. W trakcie wypieku w całym pomieszczeniu roztaczała się woń ciepłego chleba, a to tylko wzmagało apetyt przed biesiadą, która miała się odbyć kolejnego dnia.

I tak, w sobotę, 24 czerwca w Ośrodku Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim odbyła się długo wyczekiwana „Biesiada Majdańska”. Co prawda, pogoda do ostatniej chwili trzymała nas w niepewności, ale finalnie wszystko się udało. Na każdego uczestnika biesiady czekał pieczołowicie przygotowany poczęstunek, m.in. przepyszne wędliny, świeże chleby, cebularze i różnej maści przetwory, a wszystko to podano na samodzielnie wykonanych glinianych półmiskach – wszystko to efekty ciężkiej pracy uczestników warsztatów.

Podczas imprezy miało też miejsce wydarzenie symboliczne - Wójt Gminy Pawliwka - naszego Partnera z Ukrainy - Андрій Сапожник wręczył na ręce Wójta Gminy Wojsławice - Henryka Gołębiowskiego, podziękowania za pomoc płynącą z naszej gminy do Pawliwki oraz za zorganizowanie zeszłorocznych kolonii dla tamtejszej młodzieży.

Ale biesiada to nie tylko strawa, ale też tańce i muzyka. A o dobrą atmosferę zadbał Zespół Czerwona Jarzębina z Rozięcina, wirtuoz akordeonu Karol Szornal, Duet muzyczny oraz Zespół Max Dance. Nasi artyści stanęli na wysokości zadania - nikogo na siłę do tańca nie trzeba było wyrywać. 

Po udanej biesiadzie przyszła pora na przygotowania do kolejnych wydarzeń.  I tak, w Klubie Seniora "Aktywna Jesień" w Wojsławicach, w Ośrodku Kultury i Tradycji Pożarnictwa w Wojsławicach-Kolonii oraz w Ośrodku Dawnych Kultur i Tradycji w Rozięcinie odbyły się Warsztaty rękodzielnicze: "Wieńce, wianki, wianeczki", w trakcie których wiliśmy wianki oraz przygotowywaliśmy elementy, które posłużyły do budowy wieńca dożynkowego. Co ważne, był to wieniec tradycyjny, wykonany według ściśle określonych zasad i reguł. Zwieńczeniem prac było zaprezentowanie wieńca podczas Dożynek Gminnych 2023 r.

Kolejnymi warsztatami były Warsztaty wokalne „Pieśni Ziemi Wojsławickiej”, które również odbyły się w Ośrodku Dawnych Kultur i Tradycji w Rozięcinie. Były one szczególnie dla nas ważne, ponieważ brał w nich udział Zespół Wokalno-Instrumentalny Czerwona Jarzębina. W trakcie występów podczas Dożynek Gminnych oraz wydarzenia Kultura, Tradycja…i Placki wykonali oni pieśni specjalnie przygotowane na te okazje.

Oprócz występu Czerwonej Jarzębiny, podczas wydarzenia w Rozięcinie odbyły się Warsztaty Rękodzielnicze "Siano, Drewno, Słoma", które przeprowadzili członkowie Koła Twórców Ludowych, działającego przy Krasnostawskim Domu Kultury.

W ten sposób zakończyliśmy naszą wspólną przygodę. Z naszym projektem wędrowaliśmy poprzez media, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Byliśmy w Waszych smartfonach, komputerach, prasie, radio i w telewizji. Podczas czerwcowej „Biesiady Majdańskiej” oraz wrześniowego ziemniaczanego święta „Kultura, Tradycja… i Placki”.

Bardzo cieszymy się odzewem, jakim cieszyły się nasze warsztaty oraz wydarzenia. Mamy nadzieję że wieść pójdzie w świat i wszyscy dowiedzą się, co dzieje się w Wojsławicach. 

Jesteśmy bardzo wdzięczni Narodowemu Centrum Kultury za dofinansowanie projektu „Źródła - Powroty do Kultury i Tradycji w Gminie Wojsławice” w ramach Programu EtnoPolska 2023, który niniejszym uważamy za zakończony.

Dom Kultury
12.05.2022
This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Fusce sed sollicitudin elit, in eleifend felis. Sed blandit varius mi, in cursus eros ultricies ac. Aenean sit amet metus id erat pharetra fermentum. Sed nec tincidunt lectus, quis elementum sapien.

Dowiedz się więcej
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji po witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.
Akceptuję